Twitch Highlights : Tzelon ve Ron, Twitch yayıncılarıları için SaaS yapmada nasıl başarısız oldu?

Tzelon ve Ron, Twitch  akışlarını analiz etmelerini ve en iyi anlarla kısa videolar oluşturmasını sağlayan bir araç oluşturmak fikrini hayata geçirmeye çalışan iki geliştiricidir. Fakat, ürün etrafında bir kitle oluşturamadılar ve nihayetinde projeye devam edecek müşterileri de kalmadı.

Merhaba Tzelon! Özgeçmişinden bahseder misin, ve şu an için ne işle meşgulsün?

Tzelon:

Merhaba! Ben İsrailli 30 yaşında ön yüz geliştiricisi ve makerım.

Şu anda “Bir ürünü maker olarak nasıl piyasaya süreceksiniz?” Sorusu üzerine araştırma yapıyorum; ürünün piyasaya sürülmesinden önce yapılması gereken süreçleri öğreniyorum. Bir izleyici kitlesi oluşturma ve sonra da ne yapılması gerektiğiyle ilgili. Bu bilgiyle, yapımcılar için süreç boyunca onlara rehberlik edecek bir araç oluşturuyorum. CreateCamp.com adresinden kontrol edebilirsiniz.

Ron :

Selam! Ben de Ron. İsrail IDC bilgisayar bilimlerinde bilgisayar programcılığı okuyorum. Ayrıca podcast bağımlısı, amatör poker oyuncusuyum

Tzelon ve ben 6 yaşından beri arkadaşız, kendi işimizi oluşturmada tutkuluyuz. Yıllar içinde birçok projeye başladık ve kısa bir süre sonra da bıraktık. Her zaman Tam zamanlı bir şey üzerinde çalışmak için “doğru zamanı” bekledik,  ta ki Twitch Highlights’a kadar.

 

Peki Twitch Highlights nedir?

Twitch.tv, video oyun canlı akışına odaklanan canlı akış platformudur. Akışlar izleyicilerle yayıncı konuşmalarıyla etkileşimlidir ve de sohbet edebilirler.

Bir akışın ortalama uzunluğu 8 Saat’tir. Bu da çok uzun… izleyicilerin çoğu akışın tamamını izlemiyor. Fakat akışın en ilgi çekici ve eğlenceli kısmını izlemiyorsanız ne olur?

Bu, Twitch Highlights’ın teptiği yer. Akışı analiz ettik ve yalnızca en ilginç ve eğlenceli kısımlarıyla kısa bir video hazırladık.

 

Twitch Highligts’ı kurarken sizi ne motive etti ?

Hevesli Twitch izleyicileri ve biz geliştiriciler olarak tam zamanlı bir işte, tüm yayınları çok uzun oldukları için izleyemedik  (8 Saat), fakat bunu tamamen kaçırmak istemedik, bu yüzden NBA başta olmak üzere sporlardan ilham aldık.

Her NBA maçından kısa bir süre sonra, NBA web sitesinde oyunun en ilginç anlarını gösteren bir video konuluyordu. Yıllar boyunca pek çok proje üzerinde çalıştık ve başarılı olması için Twitch Highlights’ta ‘’tamamen’’ odaklanmamız gerektiğini düşündük. Diğer işlerimizi bıraktık ve her gün üzerinde çalışmaya başladık.

İş modelimiz basitti, yayıncılar yeni bitirdikleri   videolarının en iyi anlarını oluşturmak için Twitch Highlights’ı kullanacak, ve bunu yaparak, genel izleyici sayısını artıracaklar. Denklem bizim için oldukça netti, yayıncı olarak “daha ​​fazla izleyici ve daha fazla para” kazanmalarına yardımcı olacağımız sürede, Twitch Highlights aylık aboneliği için ödemeye gönüllü olmalılar.

 

Peki nasıl kurdunuz?

Kodlamaya geçmeden önce fikrimizi teyit etmenin önemli olduğunu biliyorduk. “The Lean Product Playbook”u (Dan Olsen tarafından yazılan kitap) takip ettik. Gayret ve ihtiyaçları olan şahısları yetkilendirdik.

MVP (Minimum viable product)’ye oluşturacağımız özellik listesini geliştirmek için çalışıyoruz, bir açılış sayfası oluşturduk ve profesyonel yayıncılara e-postalar gönderdik. Günlük rutinlerinden dolayı yayıncılar ve diğerlerinden çok az cevap aldık.

O haftadan itibaren öğrendiklerimizi kullanarak, videodaki nesneleri ve metni algılamak için Computer Vision (Bilgisayarlı Görme) algoritmaları ve OCR (Optik karakter tanıma)’den yardım aldık , ortamımızı Amazon sunucularında ve Lambda fonction (İsimsiz Fonksiyon)’da ayarlayarak kodlamaya başladık.

Üç ay çalıştık, kod yazıyor ve başka bir şey yapmadık. Fakat bundan hoşlandık! Computer Vision hakkında hiçbir bilgimiz yoktu, bu sebeple sıfırdan öğrenmemiz gerekiyordu. Node.js kullanıyoruz ve Computer Vision için büyük bir açık kaynak kütüphane bulduk, Opencv4nodejs, kütüphane sahibi çok yardımsever ve kibardı, teşekkürler Vincent Mühler! Başlamamıza yardımcı oldu ve birkaç hafta sonra, bir video akışını farklı açılardan analiz edebildik. İlk önce oyunda neler olduğunu anlamaya çalıştık, bu yüzden Fortnite’deki “Victory Royale” gibi oyunda görüntülenen metin mesajlarınına odaklandık. Bu şekilde ilginç bir mesaj tespit ettiğimizi biliyorduk. Streamer oyunu kazandı.

Bir başka bakış açısı Twitch.tv sohbetindeki mesajların frekansına bakmaktı, saniyede ortalama mesajlarda bir anormallik olduğunda ilginç bir şeyin olabileceğini ve izleyicilerin çıldırdığını gördük.

Dolayısıyla, bunları ve diğer bazı “gizli” göstergeleri birleştirerek, ilginç anların ne olduğunu oldukça iyi belirledik ve onları çıkarttık.

Önümüzde çok uzun bir yol var, ancak bir akışın düzenleme süresini en azından 12 saatten 4 saate düşürüyoruz!

Üç ay sonra, bazı beta test cihazları almak istedik, ancak streamerlarla bağlantı kuramadık. Bizimle daha önce konuşmak isteyen streamerlar şimdi e-postalarımıza cevap vermedi ve ürünümüzü diğer sosyal ağlarda denemek için profesyoneller bulmak zordu. İlk açık başarısızlığımızdı.

 

İşinizi büyütmek için pazarlama stratejileriniz nelerdi?

Pazarlama stratejilerine sahip olmanın ve Twitch Highlights etrafında bir izleyici kitlesi oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu anlamadık.

Evet, e-posta form ve Reddit göndermeye çalıştık. Ancak, hiç kimse sizi tanımadığında, yeni bir ürünle kimsenin dikkatini çekemezsiniz.

 

Twitch Highlights’ın başarısızlığının nedenleri nelerdi?

Twitch Highlights’ın çevresine bir izleyici kitlesi kurmayı başaramadık. Beta sürümünü test edemedikten sonra devam etmesi zor oldu, motivasyonumuz ve momentumumuz çok hızlı düşüyordu! Yaptığımız iş hakkında bize geri bildirim verecek ve bunun onlar için yararlı olduğunu söyleyecek kimse yoktu. Ürününüzde başkalarına yardım edemezseniz, üzerinde çalışacak enerjiniz yoktur.

Gerçek sorunumuzla yüzleşmek yerine, Twitch Highlights’a daha fazla özellik ekleyip geliştirmeye çalışarak klasik hatalar yaptık . Fikrimizi yerine getirmediğimizi, paramızı tükettiğimizi , ufukta işe yarar bir şey kalmadığına ve potansiyel kullanıcılarımızı  da kaybettiğimizi fark etmemiz uzun sürmedi.

 

Masraflarınız nelerdi? Hiç gelir elde ettiniz mi? En sonda ne kadar para kaybettiniz?

Bazı rakamlar şunlar; öncelikle İsrail’de yaşıyoruz,  birikimimizden sadece sofraya yiyecek koymak ve daire kiralamak için ayda yaklaşık 2500 dolar tabiri caizse yakıp kül ediyorduk (İkimiz de evliyiz).

AWS (Amazon Web Services) sunucuları ve lambda için yaklaşık 500 dolar harcadık. Ve yaklaşık 8 ay çalıştık.

 

Baştan başlasaydınız neyi farklı yapardınız?

Tzelon:

İşimden ayrılmadan önce Twitch Highlights ve kişisel hesabım etrafında belli bir izleyici kitlesi oluşturmak için kesinlikle çok çalışırdım. Her zaman bir şeyin% 100’ü başarıyı garanti edeceğini düşünürdüm, ama şimdi maker olarak önce ürünlerimizi sunabileceğimiz bir platform kurmak  gerektiğini, ve bu platformun kurulumu ise aylar hatta yıllar alacağını bilmeliydik ; ayrıca hedef kitlemizi iyi tespit edip hedef kitlemizin ihtiyaçlarını karşılamak, sonrasında da onlarla birlikte yaşayarak itibar sahibi olmalıydık. Neticede bir maraton koşmak için buradayım, 100 metre değil.

 

Ron:

Çözümün peşinden gitmeden önce ilk problemi tespit etmeli ve network kurmak için daha fazla zaman harcardım. Hedef kitlemizden yeterince “bilgi” toplamadan ürün üzerinde çalışmaya başladık. Bu hem bizim hem de onlar için zor oldu. Nihayetinde çözüme ulaşamadık

Çünkü biz geliştiricileriz, bizim için en kolay olan kısım uygulamadır, bu yüzden geçerliliği ve pazar araştırması bölümünün çok önemli olduğunu bilmemize rağmen, elimizden geldiğince hızlı bir şekilde işe giriştik.

Bu sebeple kesinlikle ilk kod satırını yazmadan önce araştırma, planlama ve onaylama için daha fazla zaman harcardım.

Ancak, ürünü oluşturmada aceleci davranmamızın asıl nedeni; zamanla işlerin daha maliyetli olacağı korkusuydu.

 

En sevdiğiniz girişimcilik kaynakları hangileri?

Tzelon:

Justin Jackson’ın (@mijustin) podcast’lerini, “Build SaaS” ve “Product People” yazısını ve blogunu seviyorum.

Her girişimciye önerdiğim harika kitaplar “Getting Real” ve “Zero to One”.

IndieHackers ve MegaMaker gibi parçası olduğum harika topluluklar var.

 

Ron:

Bilgimin çoğunu dinleyeerek çoğunlukla podcast’lerden ve sesli kitaplardan öğreniyorum. En sevdiğim podcast, İbranice olarak deneyimlerini paylaşan ve birçok müthiş girişimci ile röportaj yapan iki inanılmaz adam tarafından yapılan bir podcast olan “Hashavua” dır. iki kez dinledim :), İbranice konuşanlar için çok tavsiye ediyorum.

Lean Startup”  aynı zamanda harika bir kaynaktır ve doğru şekilde çalışmanıza gerçekten yardımcı olabilir.

 

Daha fazla bilgi edinmek için nereye bakabiliriz?

Tzelon:      

Beni Twitter‘da takip edebilirsiniz, şimdi ise kişisel blogum üzerinde çalışıyorum.

Ron:

Twitter adresim @ronco1st.

Kaynak : https://www.failory.com/interview/twitch-highlights 
Çeviren : Rahmi Uysal