Tailor : Başarısızlıkla sonuçlanmış A/B testi yazılımı üzerine 2 aylık çalışma

Joe, Pieter Levels örneğini izleyerek, 12 ayda 12 yeni girişim kurmaya karar veren 25 yaşında bir girişimci. Diğer projeleri için bazı A / B testleri yaparken, hali hazırda kullandığı araçların birçok eksik yanlarının bulunduğunu farketti ve 2 ay boyunca tam zamanlı olarak yeni bir çözüm üzerinde çalışmaya karar verdi. Fakat işler iyi gitmedi…

Merhaba  Joe . Geçmişinden biraz bahseder misin  ve şu an ne üstüne çalışıyorsun ?

Merhaba, benim adım Joe d’Elia ve Londra’dan 25 yaşındaki yazılım geliştiriciyim. İtalya’da doğdum ve Verona yakınlarında büyüdüm fakat  küçükken ABD’ye taşındım. Şu anda Upscope‘un kurucu ortağıyım (bir ekran paylaşım yazılımı).

Tailor’a birkaç yıl önce başladım çünkü A / B testi ve web sitelerini en iyi şekilde kullanmak için  için basit bir çözüm getirmek istedim. Sayfanın farklı sürümlerini tanımlamanıza ve çeşitli özelliklere dayalı olarak bir kullanıcı için amacına en uygun olanı göstermenize olanak sağlıyor.

O zamanlar , benim için müthiş bir fikir olarak göründü fakat gerçek şu ki daha öncesinde hiç araştırma yapmamıştım.

Tipik A / B test platformunda, bir test başlatmanız, bazı değişkenler yaratmanız, her birini sitenizde test etmeniz, sonuçları değerlendirmeniz ve kazanan değişkeni uygulamanız gerekir. Trafiğin% 10’luk kısmı için bir varyantı test etmek ve ardından trafiğin% 90’ına kazanan varyantı yansıtmak istedim. Yani temelde insanlar tüm değerlendirme sürecini atlayabilecekti. Ayrıca, deneyler üzerinde modeller bulmak için bazı istatistiksel analizler yapmayı planlıyordum, ancak lise AP istatistik bilgisi dışında hiçbir tecrübem yoktu.

Böylesi işe yaradı  fakat sadece büyük web siteleri için. Küçük bir web siteniz varsa, ayrışma açısından herhangi bir büyük fark görmeniz pek mümkün değildi.

İş modeli, web sitelerinin trafiğine dayanan basit bir SaaS idi. Ayda belirli bir trafikte olan web siteleri için ücretsiz bir abonelik vardı ve daha sonraki fiyatlar ise 29 ile 99 ABD doları arasında değişiyordu.

 

Tailor’a  başlamak için sizi ne motive etti?

Kısa bir süre içinde, birçoğunun başlangıç aşamasını bile tamamlamadan bir takım  farklı ürünleri kısa zaman içerisinde  başlatma aşamasına geçtim. O zamanlar , freelance olarak web geliştirme işi yapıyordum, ancak artık başka biri için çalışmak istemedim.

Twitter’da bazı kişileri takip etmeye başladım , şimdi Maker topluluğu olarak biliniyor , ve ürünlerini piyasaya sürme felsefelerini ,işe yarayıp yaramadığını öğrenmeye çalıştım. Pieter Levels 12 ayda 12 girişim başlattı, ben de aynı şeyi yapmaya karar verdim ve benim için işe yarayıp yaramadığını keşfetmiş oldum.

Bir yazılım geliştiriciyseniz, yeni bir ürün oluşturmak ile ilgili büyük sorun yaşamazsınız. Ama o ürünleri  müşterilerin almaları için yapıyordum. Herhangi bir şeye takılıp kalmamak için en başından iyi bir şey yapmak istedim .

Başlattığım ilk ürünlerden biri Targeting Monkey idi. Pazarlamacıların ve web geliştiricilerin karmaşık bir back-end sistemi kurmaya gerek kalmadan kullanıcının konumunu ve ortamını kolayca bir web sitesine dahil etmelerini sağlıyordu. Sayfaların en üstüne bir CSS dosyası ekleyerek, bu araç pazarlamacıların kullanıcının ortamına bağlı olarak bir şeyler göstermesine / gizlemesine veya konumunu şirket metninin içine eklemesini mümkün kıldı.

Tailor’u yayınlamadan  önce, Anymail Finder’ı (ilk SaaS’ım) başlatmıştım ve her şey yolunda gidiyordu (ayda yaklaşık $2000 kazandırıyordu), fakat daha fazla nasıl büyüteceğimi bilmiyordum. Bu nedenle bir sürü başka ürün hazırlamaya karar verdim.

Tailor fikrinin nereden çıktığını hatırlamıyorum, ama böyle bir şey kullanacağımı biliyordum. Muhtemelen Anymail Finder için bazı A / B testleri yapmaya çalışıyordum, ancak mevcut A / B araçlarını istatistikler üzerine biraz fazla odaklanmış buldum ve bu durum pek işime yaramıyordu. Bir sürü farklı seçenek belirlemek ve daha sonra en iyisini seçmek için sistemime güvenmek istedim.

Tailor’u nasıl kurdun ?

Tailor’ı PHP’de yaptım çünkü o zaman bildiğim tek dil buydu. Özellikle, Laravel’i kullandım. Neredeyse tam zamanlı olarak  yaklaşık 2 ay çalıştım. PHP’yi ortaokulda öğrendim ve daha sonra Laravel’i geliştirmeye devam etmek için internetten bazı kurslar ve kitaplar aldım.

İlk ürün çok kötü oldu ve hiç kimse açılış sayfasını anlamadı ama daha iyi bir tasarım olana kadar düzenlemeye, sadeleştirmeye  devam ettim. Ayrıca tasarım için de biraz yardım aldım.

Yine de büyük bir problem vardı:  hesaplamalarım çok eksikti ve ürünüm rastgele bir seçenek seçmekten de çok az şey yaptı.

Ürünü geliştirirken karşılaşılan engellere gelince, görsel bir editör kurmak istedim ama bu çok zordu ve yalnızdım . Yapmak için çok uğraştım  ama yine de olmadı.

İşinizi büyütmek için pazarlama stratejiniz ne oldu?

Anymail Finder’ı kurduğumda,  Hacker News’de paylaştım ve oldukça rağbet gördü ve kısa süre sonra birisi Product Hunt’da da paylaştı.

Bu yüzden, Tailor’u piyasaya sürmenin zamanı geldiğinde, o kişiyle linki paylaştım ve o da Product Hunt’ da yayımladı. Böylece çok iyi bir trafik akışı sağlanacaktı. *Ayrıca Anymail Finder’a da (o zamanlar adı thrust.io idi) bir reklam yerleştirdim. Ne yaptığımı gerçekten bilmiyordum, ancak yaklaşık 800 kişi siteye kaydoldu.

Ama yaptıklarımın hepsi bu kadar. Gerçekten pazarlamaya odaklanmadım, ki bu büyük bir hataydı. X ürünlerini belli bir zaman içinde  hazırlayarak bahsettiğim modeli takip etmeye çalışıyordum, bu yüzden pazarlama için çok fazla zaman harcayamadım.

Tailor’ı başarısızlığa götüren nedenler nelerdi?

Tailor ile ilgili bir numaralı sorun, gerçekten işe yaramadığıydı  ancak düzeltilebilecek bir sorundu.

Pazarlama ve satış açısında ne yaptığımı gerçekten bilmiyordum. Trafiğin artmasını ve insanların benim yaptığım şey hakkında yazmasını bekledim, ancak işler böyle gitmedi.

Bir pazarlama uzmanıyla ortak olsaydım, yeni müşteriler edinirdik ama eninde sonunda yine ürün başarısız olur bu yüzden zaman ve para kaybı çok daha fazla olurdu.

Anymail Finder bu noktada biraz büyüyordu, bu yüzden ona odaklanmaya karar verdim.

Ürünü kapatmadan önce, herkese e-posta  gönderip  Tailor’u kapatacağımı  ve  kodunun kendi web sitelerini çökertmeyeceğinin garantisini verdim.
Üstesinden gelmeniz gereken en büyük hatalar ve zorluklar nelerdi?

Asıl hatam yeterince araştırma yapmamak ve ürün fikrini hemen hayata geçirmek oldu.  Zamanımın% 90’nıı ürünü geliştirmek,% 10’nunu pazarlamaya harcadım. Buna rağmen ürünü iyi de yapamadım.

Hala öğrenecek çok şeyim vardı. İnsanların istediği ve  gelmeye devam ettikleri harika bir ürün olmasına rağmen  Anyemail Finder’dan  istifade edip pazarlama hakkında pek bir şey öğrenmedim. Yine de Tailor müthiş bir ürün değildi ve yanlış hedef kitleyle bağlantı kurmaya çalışıyordum (küçük web sitelerini hedefledim).

Yaptığım bir diğer hata da 12 ayda 12  girişim denemesiydi. Bunu düşünen herkese bir ürün yapmasını ve büyütmek için ona odaklanmasını öneririm.

Ayrıca bir diğer dezavantaj ise  piyasada  ücretsiz seçenekler sunan büyük oyuncular vardı. Küçük web siteleri daha çok Optimziely  ile çalışmayı tercih etti.

Neler için harcama yaptınız? Hiç geliriniz oldu mu ? İşin sonunda ne kadar para kaybettiniz?

Sistemi işletmek için gerçekten bir masrafım olmadı,ya da başkasından yardım alan tipik bir iş kuran da olmadım .Londra’nın merkezinde  WeWork’de bir ofisim  vardı ve zaten hali hazırda  başka bir ürünü de çekip çeviriyordum.

Asıl maliyet harcadığım zamandı ve bu muhtemelen on binlerce dolara denk gelirdi. Bu ürünü yapmasaydım, muhtemelen danışmanlık ve freelance projeler yapabilirdim. Yani kısa vadede büyük bir para kaybı oldu.

Ancak uzun vadede öyle değildi. Sadece bir şeyi başlatarak çok şey öğrendim ve sonraki projelerimde bana yardımı oldu .

Yeniden başlasanız neyi farklı yapardınız ?

Yavaş büyüyen bir ürün için kafa yormak yerine pazarlama ve satış yönünü daha fazla öğrenmek için Anymail Finder’a odaklanırdım.

Ayrıca yalnız başıma kesinlikle yapmazdım. Mevcut projelerim için ortaklarım var ve bu durum gerçekten muazzam bir fark ortaya koyuyor.

Tercih ettiğiniz girişimci kaynaklarınız nelerdir?

Evimde büyük bir kütüphane olmasına rağmen okumam gerektiği kadar kitap okumadım.

Fakat yinede Traction gibi kitaplar hoşuma gitti , podcastlar dinledim. Kişisel favorim “Starup fort he rest of Us” ve “ Rework” idi. Bir de blog.upscope.io ‘da gerçekten müthiş içerikler üretiyoruz , onların da hepsini okumaya çalışıyorum.

Nasıl hakkınızda daha fazla bir şeyler öğrenebiliriz?

Beni Twitter’da @joedelia’da takip edebilirsiniz. İnsanların iletişim kurmasını ve isterlerse tavsiye almasını çok isterim. Bir çok acı tecrübelerim oldu, bu yüzden muhtemelen iyi ipuçları verebilirim.

Kaynak  : https://www.failory.com/interview/tailor
Çeviren : Fatih K.