REPitchbook: Aylık üyeliği $1500 olan Saas kurup $0 kazanmak

Charlie Reese, emlak endüstrisindeki  SaaS işletmesi için devrimci bir fikirle (bu onun düşüncesi) gelen bir Kanadalı yazılım geliştiricisidir. JavaScript, React ve SQL bilgilerini kullanarak 6 haftada bir prototip üretti. Ancak fikrini onaylatamadı ve çalışması suya düştü.

Merhaba Charlie! Özgeçmişinden bahseder misin, ve şu an için ne işle meşgulsün?

Merhaba!

Adım Charlie Reese, Toronto/Kanada’da yazılım geliştiricisiyim (Software Developer).

Toronto’nun Kuzeyine bir saatlik mesafedeki bir çiftlikte doğdum. Liseden sonra, Queen  Üniversitesi’nde İşletme bölümüne kaydoldum. Daha sonra iş hayatıma M&A yatırım bankacılığında başladım.

Yatırım bankacılığı (çok fazla) yorucuydu. Dolayısıyla 3 yıl sonra seyahat etmeyi, sörf yapmayı ve kod öğrenmeyi bıraktım. Acılı bir yıldan sonra (sıfırdan kodlamayı öğrenmek benim için pek kolay değildi), programlama öğrenmeye başladım ve Tulip Retail’de ara yüz geliştirici olarak işe alındım.

2017’nin sonuna doğru, REPitchbook adında bir girişimde (start-up) bulundum. Devrimsel nitelikteydi. Saniyeler içerisinde emlak piyasası verilerinden özelleştirilebilir yönetim danışmanlığı tarzı sunumlar oluşturabiliyordu. 0(sıfır) dolar para kazandım. Hikayemi anlattığım için mutluyum!

Bu günlerde, en iyi hisse senedi takipçisi (best stock screener) ve mevcut çevrimiçi uyarı uygulaması olduğunu düşündüğüm MarketSnitch’in kurucusu ve yazılım mühendisiyim –. Kesinlikle REPitchbook girişiminden bir ders aldım ve ne yapmamam gerektiğini öğrendim!

SiziREPitchbook’a başlatan motivasyon neydi?

Eski bir yatırım bankacısı olarak,  müşteriler için analiz ve sunum hazırlamak ve anlaşmaları kazanmak benim görevimdi. Kodlama öğrenmek için harcadığım sekiz aydan sonra, düşümdüm ki: ‘’Eğer herkesin işini kolaylaştıracak bir yönetim danışmanlığı tarzı sunum ve alanlar oluşturursam, onlarda anlaşmaları kazanabilir. Herkes için profesyonel bir öneri!’’

Bu tamamen MVP kullanarak  REPitchbook’a odaklanmam için yeterli bir motivasyondu.Gelecek 6 hafta boyunca birkaç yüz saat MVP üzerine çalıştım.

Kesinlikle ürün, hedef, pazar vb. hakkında daha fazla düşünmeliydim. Şimdilik, burada uygulamadan bir ekran görüntüsü ve utanç verici bir video eğitim serisine bir bağlantı göstermek istiyorum:

https://www.facebook.com/pg/repitchbook/videos/

REPitchbook’u nasıl kurdun ?

Yeni edindiğim JavaScript, React ve SQL becerilerimi kullanarak 6 hafta boyunca (gülünecek derece güvensiz) bir prototipi bir araya getirdim.

Prototip tamamlandıktan sonra, bir aile dostum aracılığıyla çeşitli emlak brokerlerıyla1 buluşma ayarladım. Prototipi ve hazırladığım sunumlarımı gösterdim. . Brokerlerden biri bunu beğendi, ve aracı kurumlarından birinde 4 emlakçı ile pilot bir proje yapmamı istedi.

Şayet test eden 4 temsilci projeyi beğenirse, aracı kurumdaki tüm aracı acentelere (yaklaşık 100) 1500 $ / ay erişim izni vereceğimde karar kıldık.

Pitchbook çevrimiçi olarak da herkese açıktı (bireysel ajanlar kaydolabilirdi), fakat bu biraz yoğun bir işti, reklamlara ve SEO (Arama motoru optimizasyonu)’ya* pek zaman ayırmadım.

İşini büyütmek için pazarlama stratejilerin nelerdi?

O vakit, dijital pazarlama mecrası benim için yeniydi. Bundan dolayı, kişisel pazarlamada (potansiyel müşterilerle yemek yemek, kahve içmek, toplantı ayarlamak) daha iyiydim. Potansiyel müşterilerimi rastgele arayıp ürünümü pazarlamaya da çalıştım, fakat bunda da pek başarılı olamadım. Pilot projeden ve bazı mühim kullanıcılardan güvence aldıktan sonra, diğer borkerlerle buluşmaya ve ürünü onlara pazarlamaya devam ettim. O noktada, pazarlama stratejim, diğer aracı kurumlarda pilot projeler almak (e-postalar, çağrılar ve kişisel toplantılar aracılığıyla) ve pilot projeleri satışa dönüştürmekti. Mevcut potansiyel müşterilerle konuşurken, şu yavaşça netleşti ki oldukça önemli ürün sorunları vardı.

REPitchbook’un başarısızlığının nedenleri neydi ?

Bence REPitchbook’un başarısızlığının 2 nedeni var :

  1. Kullanıcılar için korkunç bir ara yüz : Öncü (Pilot) müşteriler uygulamanın nasıl kullanılacağını çözemediler.
  2. Bir e-posta bütünleşmesi yoktu : Öncü müşteriler çoğunlukla pazarlama çalışmalarını e-posta vasıtasıyla yaptı ; sunum ve uzun bir yazı formuyla değil.

6 hafta ürünü öncü müşterilerime kabul ettirme çabasından sonra, şu çok açıktı ki dizayn çok kötüydü ki hiç umut yoktu. Dahası, bir SPA (tek sayfa uygulaması) olduğundan, zayıf  ara yüz arka uç mantığı ile sıkı sıkı birleşti; uygulamaya baştan sona yeniden inşa gerekliydi.

6 hafta projeyi gözden geçirdikten sonra, iptaline karar verdim. O vakit, bu projeyi yeniden yapma konusunda yeterli becerimin olmadığını hissettim (Tasarım ve programlamada yeniydim). Herhangi bir gerçek satım yapamadıkça da, daha fazla yatırım yapmaya hazır değildim.

Sonradan anladım, muhtemelen daha fazla geliştirici ve tasarımcıyı razı etmeliydim. Gerçi programlamayı ve bir ürün oluşturmayı tek başıma yapmak istedim, herhangi birine bu işi emanet etmeye gönüllü değildim.

En sonunda mağlup olmuştum.

Üstesinden gelmeye çalıştığınız en büyük hatanız ve mücadeleniz neydi?

REPitchbook’la ilgili en büyük mücadelem, sınırlı programa deneyimimle kullanıcı dostu, güvenli bir prototip oluşturmaktı.

REPitchbook inşa ederken elbette pek çok hata yaptım. Bu 3 büyük hatayı aşağıya özetleyeyim.

İlk hatam öncü projeme çok fazla özellik eklemeye çalıştım. Bunun sonucu, çok fazla eklenen özellik yarısı tamamlanmış ve beceriksiz hissi verdi. Dahası tamamlanmış da hiç bir özellik yoktu. Kanaatim, bu durum kafa karıştırıcı bir kullanıcı deneyimine yol açtı ve uygulamayla ilgili zayıf bir intibâ bıraktı. İkinci hatam, ürünün zayıf tasarımıyla ilgili başlangıçta müşterilerden gelen bildirimlere göre düzenleme yapılamamasıydı. Kimse özellikle söyleyemedi; fakat, Kullanıcılarla şahsen tanıştığımda, % 100’ü uygulamayı talimatsız kullanamadığını gördüm. Bence şunu güvenle söyleyebilirim ki eğer kullanıcılar rehber olmadan uygulamayı kullanamıyorlarsa, kullanıcı deneyimi (UX) ve kullanıcı ara yüzünü (UI) geliştirmelisiniz. Üçüncü hatam, projeyi geliştirmeye başlamadan önce fikri yeterince tartıp biçmedim. Emlakçıların, potansiyel müşterileri profesyonel sunumlar kullanarak etkilemek istediğini varsaydım. Neredeyse hiçbiri bunu yapmak istemedi (e-posta kullanarak potansiyel müşterilere ürünü pazarlamak istediler).

Masraflarınız nelerdi? Makul bir gelire ulaştınız mı? Sonda ne kadar para kaybettiniz?

Ah evet, şimdi en utanç verici soruyu sordunuz.

0 $ gelir elde ettim (yukarıda belirtilen nedenlerden dolayı), pilot bir projeye oldukça hızlı bir şekilde ulaşılmasına ve uygulamanın ne üretebildiğine dair birçok olumlu geribildirim almama rağmen.

Bu başarısızlığa gümüş bir astar varsa giderlerin asgari düzeyde olduğu (zamanım dışında) geliştirme / pazarlama çalışmalarının hiçbirinin kaynağını dışarıdan temin etmediğim için; giderlerin hepsinin yaklaşık 1000 $ olduğunu tahmin ediyorum.

Tekrardan başlasaydın, neyi farklı yapardın?

REPitchbook’a daha az özellik eklerdim. Bu, daha az, daha oturmuş özelliklere izin vererek, daha az kafa karıştırıcı, daha hoş bir deneyim sağlardı.

İkincisi, herhangi bir kod yazmadan önce müşterilerle konuşurdum (ve belki de müşterilere satardım). Müşterilerle konuşmak, boşa harcanan çabayı önlemenize yardımcı olur ve müşterilerinizin daha az yinelemeyle istediği bir ürün geliştirirsiniz.

Son olarak, uygulamanın tasarımı üzerinde çalışıp DAHA FAZLA yol kat etmek için zaman geçirirdim. Bu deneyim bana, bunu kullanıcınıza öğretti; tasarımınız sizin ürününüzdür. Diğer bir deyişle, eğer kullanıcı ara yüzünüz, kullanıcılarınızı aptal gibi hissettiriyorsa, kullanıcı ara yüz ve deneyiminiz aptalcadır, ve kullanıcılar ürününüzü istemeyecektir.

En sevdiğiniz girişimcilik kaynakları hangileri?

En sevdiğim girişimci websitesi IndieHackers’dir. Daha önce duymadıysanız kesinlikle kontrol edin! İşinizi başarılı bir şekilde büyütmek için girişim sermayesi fonunu (VC) anlatan harika bir iş yapıyorlar.

Bir yandan da, okuyarak öğrenmeyi severim: Dört favori kitabım var.

  1.  Satışta olan en sevdiğim kitap ‘’Traction: How Any Startup Can Achieve Explosive Customer Growth’’ (Yazarlar: Gabriel Weinberg ve Justin Mares). Bu kitap girişimciler için makul satış kanalları hakkında iyi bir rehber. Hangi durumda hangi satış kanalları kullanılmalı ve hangi satış kanallarının girişimciler için faydalı olacağından bahsediyor.
  2. Favori tasarım kitabım ise ‘’The Design of Everyday Things’’ (Don Norman). Bu kitap benim için bir tasarımın incili gibi bir şey. Ürünlerinizin kullanıcı ara yüzü ve deneyimini geliştirmek için faydalı bilgilerle doludur. Sadece tasarım ile ilgili değil; ayrıca teknik bilgilerde içeriyor.
  3. Teknoloji girişimciliği ile ilgili en sevdiğim kitap ‘’Hello, Startup’’ (Yevgeniy Brikman). Şayet bir iş kurmak isteyen girişimci veyahut geliştiriciyseniz, bu kitap bilmeniz gereken her şey ile ilgili bir yoğunlaştırılmış kurs gibi.
  4. .Veri bilimi / danışmanlığı ile ilgili en sevdiğim kitap: Fooled by Randomness: The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets (Nassim Nicholas Taleb). Bu kitap bugüne dek pazarlamaya dair (ve muhtemelen finansal / bilgi piyasalarında çalışanlara) bakış açınızı kökten değiştirecek. Bu kitap neden BNN2’de çalışan çoğu insanı güvenle göz ardı edebileceğimi anlamama yardımcı oldu.

Size nasıl ulaşabiliriz ?

Charlie Reese ‘i ziyaret ederek benim ve kodlamayı nasıl öğrendiğim hakkımda bilgilere ulaşabilirsiniz . Ayrıca MarketSnitch ile de şu an üzerinde çalıştığım start-up hakkında bilgi alabilirsiniz.

Notlar:

  1. Broker, alım ve satım işlemlerine belli bir komisyon karşılığı aracılık eden, işlemleri kendi adına ancak taraf olduğu kişi veya kurumlar hesabına yapan işlemcilere verilen isimdir.

* Arama motoru optimizasyonu, web sitelerini arama motorlarının daha rahat bir şekilde anlayabilmesine “taramasına” olanak sağlayacak şekilde arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirilerek “web sitesinin optimize edilmesi” hedeflenen anahtar kelimelere ait arama moturu aramalarında yükseltilmesidir.

  1. İngilizceden çevrilmiştir-BNN Bloomberg, Bell Media’nın sahip olduğu bir Kanada İngilizcesi uzmanlık kanalıdır. İş ve finans haberleri ve analizleri ile ilgili programlama yayınlar.Kaynak   : https://www.failory.com/interview/repitchbook
    Çeviren  : Rahmi Uysal