Growth Cave : Üniversitede Aylık 5.000$ Kazanan Pazarlama Ajansı Kurmak

Lucas 20 yaşında eski öğrenci işletmelere Facebook reklamları aracılığıyla yeni müşteriler almalarını sağlayan ve ücretli reklamcılığa odaklanan çevrimiçi bir eğitim merkezi olan ajans Growth Cave’i kurdu. Lucas, UpWork’u kullanarak ve birebir görüşmelerle çok fazla müşteri ve de şimdi ayda 5 bin dolar kazanıyor.

Merhaba Lucas! Özgeçmişinden bahseder misin, ve şu an için ne işle meşgulsün?

Merhaba Failory! Beni ağırladığınız için teşekkürler. Adım Lucas Lee-Tyson. 20 yaşında Babson Kolejinde öğrenciyim.

Şu an için Growth Cave’in kurucu/Ceo’suyum. Birebir danışmanlık ve öncelikle ücretli reklamcılığa odaklanan kapsamlı bir çevrimiçi eğitim merkezi sunarak işletmelerin çevrimiçi büyümelerine yardım ediyorum. Dijital girişimcilerle çalışıyoruz, ve pazarlamacılara akıllı Facebook reklamlarıyla müşteri ve para kazanmaları için yardım ediyoruz.

Bu fikir nasıl aklına geldi, hikayesi nedir?

İlk kez 15 yaşımda BlackHotWorld’a takılmaya başladığımdan beri, sanal pazarlama alanıyla meşgulüm. Her zaman inek bir öğrenciydim ve online bir site kurarak zengin olma fikrine hemencecik aşık olmuştum.

Elbette kolay değildi. İlk paramı kazanmak tam üç ayımı aldı. Bu noktadan sonra buna bağlanmıştım. O zamandan beri son derece angarya diye de düşünebileceğiniz internet tabanlı deneyimlerim oldu. Bir süredir StreetSumo adında bir kuruluşa bağlı blogum vardı, bu da sokak giyim / spor ayakkabı alanında insanların popüler trendlere ucuz alternatifler bulmasına yardımcı oldu ve bu da Amazon Ortaklık Programına 85.000 $ gelir getirdi.

Geçtiğimiz yaz bir teknoloji şirketinde çok iyi geçen stajımı tamamladım. Gelir gider tablosunda kabaca aylık 250.000 Dolar (AdWords/Facebook), ve bunu yönetmek içinde %8’lik kısmı bir kuruma yapıyorlardı. Bir şirkete yıllık 240.000 ABD Doları maaş (12 ayda 20.000 ABD Doları) ödenmesi aklımı tamamen başımdan aldı. Böylece dijital ajansları ve onların iş modellerini araştırmaya başladım.

Bundan önce ilk ajansıma 2018’in yazında başlamaya çalıştım, fakat satış becerilerimin yetersizliği nedeniyle başarısız oldum. Telefonlara bakmaktan ve titrek ses tonumla müşterilerle konuşmaktan korktum. Hiç bir müşteriyi cezbedemediğim için iş 2 ayda bitti.

Growth Cave’i nasıl kurdunuz?

Yani paralı reklamlarla ilgili bir şey yapmak istediğimi biliyordum. Başka bir platform bilmediğimden UpWork (birçok insanın bu konuda söylediklerine rağmen) üzerinden bir şey yapabileceğime karar verdim. Bazı YouTube videolarını birleştirme, Facebook ve Google tarafından sağlanan kaynaklar ve de staj deneyimimin başlamak için yeterli seviye olduğunu düşündüm.

Dolayısıyla az sayıdaki ilk müşterilerimi UpWork vasıtasıyla elde ettim. Kendimi PPC (tıklama başına ödenen) danışmanı olarak pazarladım. Paralı generalist olarak işe atıldığımda Facebook reklamlarına odaklanmak için hizmetlerimi iyice daralttım, çünkü yaptığım araştırmaların % 75’den fazlası Google AdWords veya diğerlerinden ziyade Facebook reklamlarıyla ilgiliydi.

Stajımı yaparken Growth Cave üzerinde saatlerce çalışmaya oturmak zordu. İşimde çalışmaya başlamamdan beri zamanımın çoğu telefonda müstakbel müşterilerimle uygun olup olmadığımızı belirlemeye çalışmakla geçti. Bu yüzden onları öğle tatilinde, işten eve döndükten hemen sonra ve hatta işten hemen önce bile görüştüm. Bu zor bir süreçti. Doğrusu, Growth Cave fikri aklıma geldiği anda tescil ettirdim, fakat hayata geçirmedim. İlk 3 ay boyunca, Upwork profilim tam anlamıyla çalışmamla ilgili sahip olduğum tek çevrimiçi profildi. Ve o zaman bile, şu anki kadar fazla odaklanmadım. İlk ayımda sadece 400 dolar kazanırken ikinci ayımda 3.000 dolardan fazla kazandım. Benim onlara başvurmamdan ziyade onlar beni işlerine davet ediyorlardı. Beni işe alacak biri yerine kiminle çalışıp çalışmayacağımı seçmeye başlamıştım.

İşini büyütmek için pazarlama stratejilerin nelerdi?

Upwork, Linkedln ve Intagramın karışımı gibi bir platformdur. Kendini ve uzmanlık alanlarını vs. yazabileceğin uzun bir profil sağlıyorlar. Ayrıca, ilgili çalışmalarını paylaşabileceğin bir ‘’portfolio’’ bölümünü de bulunuyor. Müşterilerim için çalışmaya başladığımda, onların kampanya sonuçlarını da  portfolio bölümüne ekledim. bu benim içi harika oldu; daha fazla müşteriyle irtibata geçmeme ve kolay satış yapmamı sağladı.Müşterilerimle telefonda konuştuğumda, kendimden bahsetmeme gerek kalmıyordu; kendi işlerinden bahsedim, ne ücretimi soruyorlardı. Şunu söyleyebilirim ki harika bir duyguydu!

Ek olarak, müşterilerim arkadaşlarına/aile üyelerine beni önerdiklerini görmeye başladım. Bu yolla biraz daha müşteri kazandım. Bugüne kadar, yaptığım soğuk telefon görüşmelerinden ve e-postalardan bir müşteri elde edememiştim, ancak şimdi mevcut sistemimden ve kurduğumdan ortaklıklardan pek memnunum. Temel olarak, strateji, izleyici kitlesi olan işletmeleri veya şahışları bulmak ( anaca pazarlama endüstrisi) ve onlar için içerik sağlamaktır. Bu, bloglarında, ve podcast’lerinde olarak, ve de onlarla canlı bir atölye çalışması / web semineri yaparak vb. bir yolla olabilirdi. Bu sisteme Aralık ayının sonlarında başladım ve şu ana kadar harika gidiyor.

Gelecek için hedefleriniz neler?

Bahsettiğim gibi, benim iş modelim, insanların beni bir ‘uzman’ olarak görmelerini ve benim onların peşinde koşmamdan ziyade onların bana gelmelerini sağlamak; amacım ise, Upwork dışında merkezi bir web sitesi kurarak bu ilerlemeye devam etmek. Durmadan örnek olay incelemeleri yazıyor ve misafir yazar olarak da başka yerlerde de yazıyordum; amacım kendi blogumda veya bir başkasının bloğunda misafir yazar olarak her hafta yeni bir makale yayınlamak.

Ana büyüme ölçütüm e-posta abonelerim, çünkü E-posta listemde ne kadar çok kişi varsa, o kadar fazla müşteri ve müşteriye ulaşabiliyorum. Başladıktan yaklaşık 1 ay sonra şimdi 250 kişi civarındayım. Hedefim ise, 1 Mart’a kadar 1.000 kişiye ulaşmak.

Ek olarak, bu işletme modelini tamamlamak için girişimciler ve pazarlamacılara Facebook Reklam kampanyalarının nasıl yayınlanacağını öğretmek için çevrimiçi bir kurs üzerinde çalışıyorum. Amacım, muhtemelen kurs nisan ayında başlatıldığı vakit en az 10.000 dolar gelir sağlamak.

Üstesinden gelmeye çalıştığınız en büyük hatanız ve mücadeleniz neydi?

Başlangıç kesinlikle en zoruydu. Bırakmaya son derece yakındım ve sadece ilk ay boyunca bunu bir diğer başarısız proje olarak görmüştüm. Benim için en büyük mücadele, daha önce de belirttiğim gibi, satış yapmaktı. Karakter olarak çok içe dönük bir insanımdır ve insanlarla (reddedilme korkusuyla) günde beşten fazla kez konuşuyordum. Fakat bunu zorlayıp başardığım için çok müteşekkirim. Şimdi artık telefonda (sadece telefonda değil gerçek hayatta da) daha konuşkan ve pozitifim.

Kişisel yaşam açısından kesinlikle çok fazla olumsuzluk vardı. Özellikle işler planladığınız gibi gitmediğinde; erken kalkmak, çalışmak, günlük işinize gitmek ve daha sonra eve gelmek ve mütemadiyen çalışmak daha zordur. Şimdi geriye bakıp, çok çalışmamın karşılığını alabildiğim halde, her zaman böyle hissettirmedi. Kolejdeyken boş zamanımı neden bu kadar harcadığımı sorguladığım zamanlar oldu. Sonra düşündüm ki: Eğlenmeliyim! Rahatlatıcı bir iş! vs. sanırım kendi projelerini hayata geçiren herkes bu hissi biliyor.. Nitekim başladığın sebepten dolayı işine sadık kalıyorsun: çünkü hoşuna gidiyor. % 100’e yakın bir kesinlikle, girişimci veya iş sahibi olmaktan vazgeçmeyeceğimi söyleyebilirim.

En büyük dezavantajlarınız ve hatalarınız neydi?

Girişimcilikle ilgili fikir sahibi birçok insan gibi, temsilcilik yapamama konusunda sıkıntı çekiyorum. Her şeyi kendim yaparak öğrenmeyi seviyorum. Sadece web siteleri kurmayı ve tasarlamayı kendi kendime öğrendim; dolayısıyla, benim için yapacak birini kiralamak zorunda kalmadım. Ne yazık ki, bu zihniyet de birçok yönden sınırlayıcı. Şimdi bir işletme sahibi olarak, sitemdeki CSS ((Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS)’yi ayarlayarak vakit harcamak yerine işimin daha etkili alanlarına odaklanmam gerektiğini hissediyorum. Şayet işimi büyütmek istiyorsam, bir temsilci yahut çalışanı nasıl işe alacağım bilmem gerek. Geçmişe baktığımda, iyi vakit geçirebileceğim projeleri reddetmiştim, çünkü onlar için pek zamanım yok diye düşünmüştüm. Ancak, işimin bazı yönleriyle ilgilenmeleri için çalışanlar alsaydım (özellikle kampanya yönetimi), kolayca müşteri elde edebilirdim.

Genel olarak pazarlama “gurusu”ndan bahsedersek, somut bir strateji satmaktan ziyade, bir rüya satma hayaline kapılma hissi son derece kolaydır. Bir noktada çoğu kişi Tai Lopez veya benzerlerinden,  kendin için çalışmanın ve maddi açıdan bağımsız olma sırrını öğretme gibi vaatleri Facebook veya YouTube’dan gördü. Pazarlama endüstrisinde çevrimiçi bir kurs oluşturmaya gelince, bu alanda yürümek çok güzel, ve de asla o gördüğüm ‘karanlık tarafa’ geçmek istemiyorum.

Tekrardan başlasaydın, neyi farklı yapardın?

Upwork ve bu tarz yönlendirmelere güvenmeyi bırakın. İkisi de harika olsalar da, güvenilir değiller. Eğer / tam gün boyunca bu işi yaparsam, yeni davetler ve potansiyel müşteriler kazanmak için ümit etmek yerine daha fazla güvence isterdim.

İlk başladığımda, müşteriler için iyi bir iş yapmamaktan çok korktum. Facebook Reklam kampanyalarını yayınlarken ‘bazı’ deneyimlerim oldu ancak bir başkasının parasını çöpe atmaktan çekindim. Fakat nihayetinde bu temelsiz bir korkuydu. Dijital pazarlama dünyasındaki deneyimim bana büyük ölçüde yardımcı oldu ve (neyse ki) hiç birinin reklam bütçesini heba etmedim. Fakat başlangıçta, bu güvene sahip değildim, bu yüzden kendi tecrübelerime dayanarak kendimi daha iyi hissedeceğimi söyleyebilirim.

Gerçekleştirdiğim bir başka şey, çoğu müşterinin bazen sadece harika sonuçlar istememesidir. Veri girdi çıktısı gibi konuların iyi dinlenmiş ve beğenilmiş olmasını hissetmek isterler. Satışlar freelancer olarak savaşın yarısıdır ve daha önce gerçekleştirebilmeyi isterdim.

Yeni başlayan girişimciler için önerebileceğiniz kaynaklar nelerdir?

Four-Hour Work Week by Tim Ferriss: Bir işletmeyi yönetme ve sizi yönetmesine izin vermeme konusunda tonlarca yararlı bilgi. Neredeyse herkes bu kitaptan bir şey çıkarabilir

The Third Door by Alex Banayan: Bill Gates’i, Lady Gaga’yı ve diğerlerini kariyerlerinin nasıl başlafığını öğrenmeye çalışan 18 yaşında bir çocuk hakkında süper eğlenceli ve ilham verici bir hikaye. Sadece eğlence ve girişimci tutkusu olan herkes için şiddetle tavsiye edilir

Atomic Habits by James Clear: İyi alışkanlıklar oluşturma ve tembellikten uzak durma üzerine harika bir kitap. Alışkanlık kazanma/rutinlerle ilgili birçok kitap okudum ve güvenli bir şekilde en iyisinin bu olduğunu söyleyebilirim.

The Dip by Seth Godin: Ne zaman yeni fikirlere başvurulacağı ve de ne zaman eski ve yararsız olanın terkedileceği konusunda çok değerli tavsiye içeren hızlı bir okuma. Benim gibi, iş kurma konusunda iyi olan ama fikri tatbik etmede harika olmayan insanlar için: Müthiş 🙂

Web sitelerine gelince: Reddit entrepreneur community ve beni bu işe başlatan internet pazarlama forumu: BlackHatWorld.

Ne yazık ki aktif olmayan, ancak yine de tonlarca çevrimiçi iş fikri olan favori bloglarımdan biri Gaps.

Sonuçta, çevrimiçi girişimci toplulukların milyonlarca küçük “altkümesi” var. Kişiliğinizle rezonansa giren ve en etkili olanı bulun.

Daha fazlası için nereye bakabiliriz?

Siteme abone olabilir ve içeriklerin çoğunu Growth Cave‘de okuyabilirsiniz. Ayrıca Twitter‘da da aktifim.


Kaynak : https://www.failory.com/interview/growth-cave
Çeviren : Rahmi Uysal