Dört başka işi idare ederken ayda $25000 kazandıran bir ajansı büyütmek.

Kevin,  ondan fazla şirketi idare eden bir seri girişimcidir. Bunlardan biri ayda $25000 kazandıran  başarılı bir tasarım ve geliştirme ajansı olan NerdPilots’dur. Diğer projelerini desteklemenin bir yolu olarak işe koyuldu ancak kısa sürede çok sayıda müşterisi olmaya başladı. 2019 için hedefi ayda 100.000 dolar kazanmak. Başarılarından ders alın 😉

Merhaba  Kevin.  Geçmişinden biraz bahseder misin  ve şu an ne üstüne çalışıyorsun ? 

Selam! Benim adım Kevin Pereira ve ben NerdPilots’un kurucusuyum.

Ancak girişimcilik yolculuğum NerdPilots ile başlamadı. Son birkaç yılda farklı sektörlerde birden fazla işletme kurdum. Bunlardan ilki , San Jose- Kaliforniya’da bulunan ev temizlik şirketi idi ve oldukça büyüdükten sonra şirketi sattım. Adı InstaMaids idi  (şu anda hala devam ediyor) ve yılda yaklaşık bir milyon dolar ciro yapıyorlar.

Ondan sonra,   ortağım Rohan ile  oldukça büyük bir  tıraş ürünleri  için aylık abonelik  sağlayan Wet Shave Club adlı şirketi kurana kadar bir süre tatile çıkmaya karar verdim . İki bin civarında  ayda $30 ödeyen üyelerimiz vardı. En yüksek kazancımız 2014 ya da 2015 aralık ayında $100.000 oldu.

Daha sonra başarılı şekilde sattığım GrooveJar isimli  SaaS şirketimi kurdum .

Son zamanlarda, kendi grup gezilerini yapan insanlar için yazılım olan Innclusive  ve TripLaunch adlı şirketlere dahil oldum.

Bahsedilmesinden hoşlandığım işlerimden biri de yerel işletmeler için pazarlama yazılımı olan ve şu an çoğunlukla Launch27 kullanıcıları tarafından tercih edilen Covert27’dir. Planlarımız dahilinde Launch27 içine birkaç ürün eklemekte bulunuyor.

Launch27 ve TripLaunch ayda $30000 ve Convert27 ise ayda $3000 kazandırıyor.(Kısa zaman içerisinde bu rakamlar büyüyecek)

Ve son olarak NerdPilot’u yürütüyorum. Şimdilik ayda yaklaşık $15000 – $25000 arasında kazandırıyor.Fakat 2019 sonuna kadar hedefimiz $100000’a ulaşmak.

Üzerinde çalıştığım birkaç projem var. Havacılıkla ilgili bir şeyler satacağım bir web sitesi ve bir ya da iki tane de SaaS kurabilirim.

Büyün bu işleri Los Angeles’dan 2 saat kadar uzaklıktaki Big Bear Lake , California’da yürütüyorum.

NerdPilot’tan bahsetmeye devam edelim. Çok farklı işler ve websiteleri kurduğum için insanlar sürekli çalıştığım yazılımcıları ve tasarımcıları soruyordu. Küçük bir ajnas kurmayı düşündüm ve böylece insanlar isterlerse sitelerini kurdurabilir ya da sorun yaşadıklarında bize gelebilirler ve problemlerini çözebilirdik.

Aynı zamanda bir çok proje ile ilgilenmek için nasıl zaman buluyorsun?

Ortağım Rohan bı konuda yardımcı oluyor.Ama mükemmel bir takım ile her şey halloluyor. Her bir yazılımcının bir projeye odaklanmasını istiyorum ve sadece ürünün geleceği ile ilgili onlarla konuşuyorum. Yine de çok fazla iş var. Tüm gün çalışıyorum.

Diğer uygun bir yol da sanal asistan ile çalışmak . Müşteri desteği ve emaillerde  çok fazla zaman kazandırıyorlar böylelikle projelerim üzerine çalışabiliyorum. Joan isminde üç projem üstünde çalışan sanal bir asistanım var. Asistanlarımı ya UpWork ile ya da öneriler ile buluyorum.

Bu fikre nasıl ulaştın ?

Her zaman bir girişimci oldum. Her gün ofise/işe gitmeyip kendi işime sahip olmam her zaman çok hoşuma gitti. Bu benim için gerçekten çok büyük bir motivasyon.

Takımları yönetmeyi ve insanlarla çalışmayı seviyorum. Her zaman bir fırsat arıyorum . Herhangi bir yerden para kazanılabilir ve bunu denemek istiyorum.

Havacılık web sitesi gibi, başarısız olacağını düşündüğüm şeyleri de denemekte bir sorun görmüyorum. Büyük ihtimalle başarısız olacağını düşündüğüm halde kuracağız. Ama bu gerçekten çok önemli bir şey değil. Sadece birkaç bin dolar kaybedeceğim ,hepsi o. Diğer taraftan, birçok yeni deneyim ve bilgiler edineceğim.

Yaptığım ilk web siteleri başarısızlıkla sonuçlandı.  Sitelerin gerekli bileşenlerini pek anlamadım, nasıl daha iyi hale getirileceği ve müşteri dönüşüm oranını nasıl arttıracağım gibi.

Wet Shave Club ‘da başlangıçta iyi gitmiyordu. Gelirlerimiz yüksek olmasına rağmen, fiziksel bir ürün olduğu için bundan kâr etmek gerçekten zordu. Büyüdükçe daha fazla ürüne daha fazla para harcamak zorunda kaldık. Çok büyük bir nakit akışı sorunu oldu.

Bu, işletmeniz başarılı olsa ve gelir elde etse dahi hep başarılı olacağınız anlamına gelmez. Başarısızlık sadece doğal bir şeydir ve ben bunu “sadece deneyeceğim işe yararsa harika bir şey ama işe yaramazsa da problem değil  ” olarak görüyorum.

Başarısız olmamak için uyguladığım harika bir strateji var :  piyasada başarılı olmuş benzer bir iş yoksa o işi asla yapma.

Bir çok insan başarısızlığı çok fazla kafasına takıyor ve bir iş başarısız olunca dünyanın sonu gibi görüyor , herkesin ona güleceğini düşünüyor. Fakat bu doğru değil.

Ve ben gelir elde etseniz bile, işinizin başarılı olmayabileceğini vurgulamak istiyorum. Örneğin GrooveJar, ayda 1500 dolar kazandırıyordu. Bu site için harika bir geliri idi, ancak benim için gerçekten büyümiyordu ve müşteri desteğiyle çok fazla zamanımızı alıyordu. Ayrıca proje  gerçekten heyecanlandırmıyordu, bu yüzden sürdürmemeye karar verdim.

Bu yüzden başarı görecelidir.

NerdPilot’un oluşurulmasının arka planında ise insanların neler yaptığını görmek ve onlara projelerinde yardımcı olmak istedim.Fikirle başlayıp gelir getiren bir  işe dönüşen süreçlerinden çok eğleniyorum.

NerdPilot’u nasıl kurdunuz ?

Tüm projelerim (NerdPilots dahil) takip ettiğim süreç baş tasarımcımla konuşmak ve ona ne yapmak istediğimi açıklamakla başlıyor. Sonra ona farklı web sitelerden sevdiğim  örnekler gönderiyorum. Birkaç gün sonra, web sitesi tasarımı ile birlikte geliyor. Bundan sonra, onu geliştirmek için birkaç gün harcıyoruz.

Bazı arkadaşlarıma ne düşündüklerini soruyorum, sonra yazılımcıma gidip bu webtasarımına uygun  kodlama yapmasını  söylüyorum. Hepsi bu kadar.

NerdPilots’u servis modeliyle başlattık. İnsanların projelerini yönetebilecekleri henüz tamamlanmamış basit bir back endimiz bulunuyordu. Ancak çok geçmeden kurar kurmaz geleneksel ajans model sitesine geçiş yaptık , üç müşterimiz vardı ve ortalık biraz karışıktı.

NerdPilots’u piyasaya sürdükten sonra , ana sayfayı tamamen yeniden tasarladık. İlk tasarımdan pek hoşlanmamıştım ve SaaS seçeneklerini de kaldırmak zorunda kaldık.

Sınırsız tasarım veya geliştirme yaparken, yardıma muhtaç kendi müşterileri olan küçük ajanslar gibi farklı bir müşteri türüne bakıyorsunuzdur. Ancak onlarla baş etmek pek keyifli değildi. Ayrıca, bir proje için bize aylık 100 $ ödeyecek bir müşteri elde etmek için harcayacağımız zaman ile 50000 $ lık projeye sahip müşteriyi elde etmede harcayacağımız zamanın aynı olduğunu farkettik.

38000 $ lık proje işini aldıktan sonra aylık 69 $ ödeyen üyeler yerine daha büyük projelere odaklanmamız gerektiğini fark ettim.

Şu an NerdPilot 12 kişilik ekipten oluşuyor. bir proje yöneticisi , iki tasarımcı , iki asistan ve yedi yazılımcı . Fakat ilk başladığım zamanlar sadece bir kişi vardı. Projeyi facebook gruplarında paylaştım fakat back-end’imiz çok iyi olmadığı için ne kadar müşteri karşılayacağımız konusunda şüphelerim vardı.

İşinizi büyütmek için pazarlama stratejileriniz nelerdi?

Müşterileri elde etmenin en iyi yolu Craigslist oldu. Her gün Craigslist’e yeni bir ilan gönderdik ve birçok iyi müşteri bulduk (ve aynı zamanda birçok kötü müşteri!).

Şu anda sosyal medya üzerinde çalışıyoruz, ayrıca bir blog ve büyük bir rehber üzerinde de çalışıyoruz.

Gördüğümüz en büyük sorunlardan biri, insanlar bize yeni projelerle geldiğinde standart bir formatın olmaması. İnsanların  nadiren fikirleriyle veya örnekleriyle birlikte  hazır dokümanları oluyor. Bu nedenle, yazılım veya web sitesi oluşturmak istediklerinde tüm fikirlerini bir araya getirerek yazılımcı / geliştirme ekibine sunabilecekleri  birçok insana yardımcı olacak  biçimde bir rehber üzerinde çalışıyoruz.

Bir keresinde Google AdWords’ü denedik, ancak pek başarılı olamadık. Sanırım farklı bir şekilde tekrar denersek, biraz şansımız olabilir.

Karşılaştığınız ve üstesinden geldiğiniz en büyük zorluklar ve engeller nelerdi ?

En büyük zorluk, birlikte çalıştığımız müşterileri idare etmek oldu – çok farklı kişilikler ve farklı beklentiler var. Bu beklentileri yönetebilmek için, artık her müşteri tarafından imzalanan bir sözleşmemiz var, bu yüzden bizden ne bekleyeceğini biliyorlar ve bu da bizi gelecek şikayetlerden koruyor.

Eğer uyumlu müşteri değiller ise geri çevirme eğilimindeyim.

Gelecek için hedeflerin neler ?

Şu an ajansta üzerinde çalıştığımız ve iki veya üç hafta içinde piyasaya sürmeyi umduğumuz sitenin back end’nin  (muhtemelen bir de SAS şirketine dönüştüreceğimiz) yeni bir versiyonu olacak. Bu back end fikri şu tür  acentelerle ilgili bir sorunu çözmek için kullanılacak : Kendileri tarafından kurulacak bir şeye ihtiyacınız olduğunda, işleri halletmek için onlara e-posta göndermeniz gerekiyor. Ve bu yöntem çok verimli değil.

Dolayısıyla, kuracağımız şey temel olarak UpWork’a benzer bir platform olacak ve müşterilerin tam olarak neye ihtiyaç duyduklarını açıklayan  bir ilan oluşturabilecekler. Öncelikle oturum açacaklar, işi yayınlaycaklar  (bir web sitesine ihtiyacım var, bu hatanın düzeltilmesine ihtiyacım var vb.), fiyat teklifi  alacaklar  ve ajansımız üzerinde çalışmaya başlayacak. Böylelikle müşteriler kimseye gereksinim duymayacak , ajanstaki takım geliştirmesinden sorumlu olacak.

Böylesi bir yöntem çok daha organize olacak ve tüm süreci kolaylaştıracak.

NerdPilots’u ilk kurduğumuzda,  müşterilerin ayda 2 saat hizmet alabildiği aylık bedeli $69 olan üyelik modelini tercih ettik.Fakat çok geçmeden insanların  çeşitli ihtiyaçları olduğunu farkettik.  Bazısı ayda 1 saate ihtiyaç duyarken bazılarının  neredeyse tam zamanlı bir geliştiriciye ihtiyacı vardı. Bu yüzden ajans modeline döndük.

Ama şimdi herkesin ihtiyacını karşılayacak bir platforma dönüşüyoruz.

Sadece müşterilerini yönetmek için değil aynı zamanda gelirlerini en üst düzeye çıkarmak için bu yazılımı gerçekten yararlı bulabilecek birçok ekip veya belki de daha büyük şirketler olduğuna inanıyorum.

Ajanslar için bir çok ürünü ve CRM’ları denedim fakat kimse müşterilerin işlerinin yapılmasını kolaylaştıran yöne odaklanmıyor. Ayrıca, müşterileriniz platformunuza zaten kayıtlıysa ve yalnızca birkaç dakika içinde iş taleplerini iletebileceklerini biliyorlarsa, muhtemelen tekrar ve  tekrar geleceklerdir.

En büyük dezavantajlarınız nelerdir? Yaptığınız en büyük hatalar nelerdir ?

NerdPilots’un başına gelen en kötü şeylerden biri, çok sayıda müşteriyi yöneten, ancak aniden ortadan kaybolan  kötü bir yazılımcıydı. Çalışmalarını yeni yazılımcılara devretmek zorunda kalmamız son birkaç aydır büyük bir sorun oldu.

Projelere  başlarken ya da müşterilerin uzun süre ihtiyaç duydukları bilgileri bize ulaştırmasını beklerken  bazı müşterileri kaybetmek anlamına gelen birkaç hata  yaptık. Şu an müşterilerin beklentilerinin bizimle aynı olmasını sağlamak için çalışıyoruz.

Eğer bir şeyleri farklı yapma şansınız olsaydı neyi farklı yapardınız?

NerdPilots’tan önce kendimi yeniden şekillendirmek istesem, içeriğe odaklanmasını söylerdim. Çok daha fazla içerik oluşturmam gerekiyor.

Ayrıca ona küçük projeler yerine daha büyük projelere odaklanmasını söylerdim.

Girişimciliğe yeni başlayanlar için hangi kaynaklardan faydalanmalarını önerirsiniz?

İş ortağımla beraber iş ile alakalı kursların ve bilgilerin yer aldığı online bir okul olan OverthinkAcademy’i kurdum.

Benim favori girişimci kitabım ve tek önereceğim Maxim dergisini sahibi Felix Dennis’in yazdığı  “How to Get Rich”tir.Paraya yaklaşımı gerçekten çok ilginç.

Daha fazla nasıl bilgi edinebiliriz?

Websitelerimi ziyaret edebilirsiniz. :  NerdPilots , Convert27 , TaskJoyy.

Bana ulaşmak için de  [email protected] en iyi alternatif. Sorunuz olduğunda çekinmeyin .

Kaynak  : https://www.failory.com/interview/nerdpilots
Çeviren : Fatih K.